Harlem Center RD over Us20 Freeport Bypass
Fair Condition39 years old300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 3 Mi W Of Il 26 |
| Carries | Harlem Center RD |
| Crosses | Us20 Freeport Bypass |
| Coordinates | 42.33133, -89.69071 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 230.6 ft (70.3 m) |
| Max Span | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 667.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089004400000000 |