US Bus. 20 over Preston Creek
Good Condition27 years old2,900 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1 Mi. W. Freeport |
| Carries | US Bus. 20 |
| Crosses | Preston Creek |
| Coordinates | 42.31489, -89.67567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 276.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,900 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089007600000000 |