US 20 EB Freprt By over Il 75
Fair Condition40 years old6,100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | NE Of Freeport |
| Carries | US 20 EB Freprt By |
| Crosses | Il 75 |
| Coordinates | 42.31273, -89.57292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 185.0 ft (56.4 m) |
| Max Span | 136.2 ft (41.5 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 812.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,100 (2023) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089004800000000 |