US 20 WB over Pecatonica River
Fair Condition18 years old6,800 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | NE Of Freeport |
| Carries | US 20 WB |
| Crosses | Pecatonica River |
| Coordinates | 42.29962, -89.55738 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 971.8 ft (296.2 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 3909.8 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,800 (2023) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089008100000000 |