Us20wb Freeport By over Il RT 75
Fair Condition22 years old6,100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | NE Of Freeport |
| Carries | Us20wb Freeport By |
| Crosses | Il RT 75 |
| Coordinates | 42.31274, -89.57252 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 179.5 ft (54.7 m) |
| Max Span | 130.6 ft (39.8 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 722.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,100 (2023) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089008000000000 |