Springfield RD over Us20 Freeport Bypass
Fair Condition40 years old310 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | E Of Freeport |
| Carries | Springfield RD |
| Crosses | Us20 Freeport Bypass |
| Coordinates | 42.27959, -89.54290 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 334.6 ft (102 m) |
| Max Span | 135.5 ft (41.3 m) |
| Deck Width | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Area | 2029.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 310 (2024) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089005000000000 |