US 20 WB over Silver Creek
Fair Condition39 years old6,200 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | .5 Mi E Springfld RD |
| Carries | US 20 WB |
| Crosses | Silver Creek |
| Coordinates | 42.27600, -89.53473 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 114.5 ft (34.9 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 460.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,200 (2023) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089005900000000 |