US 20 Br over Yellow Creek
Fair Condition70 years old7,000 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1 Mi E Freeport |
| Carries | US 20 Br |
| Crosses | Yellow Creek |
| Coordinates | 42.27890, -89.57332 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 178.1 ft (54.3 m) |
| Max Span | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Width | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Area | 1102.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,000 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089000800000000 |