US 20 Br over Small Creek
Fair Condition70 years old7,000 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1.5 Mi E Freeport |
| Carries | US 20 Br |
| Crosses | Small Creek |
| Coordinates | 42.27683, -89.56878 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.3 ft (12.6 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 71.2 ft (21.7 m) |
| Deck Area | 273.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,000 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089000900000000 |