Us20b West Bound L over Us20 Freeport Bypass
Fair Condition39 years old6,900 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | .3 Mi E Springfld RD |
| Carries | Us20b West Bound L |
| Crosses | Us20 Freeport Bypass |
| Coordinates | 42.27602, -89.53865 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 329.4 ft (100.4 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 893.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,900 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089006100000000 |