Mayne Road over Eight Mile Creek
Fair Condition55 years old210 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.4 Mi SW Of CR 550 E |
| Carries | Mayne Road |
| Crosses | Eight Mile Creek |
| Coordinates | 40.95181, -85.34926 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 118.8 ft (36.2 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 289.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 210 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500071 |