Station Road over Little Wabash River
Fair Condition111 years old341 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.4 Mi SE Of US 24 |
| Carries | Station Road |
| Crosses | Little Wabash River |
| Coordinates | 40.95634, -85.36855 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 140.7 ft (42.9 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 227.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1915 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 341 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500074 |