CR 900 North over Norfolk Southern Rr
Good Condition9 years old9,590 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.77 Mi E Of US 24 |
| Carries | CR 900 North |
| Crosses | Norfolk Southern Rr |
| Coordinates | 40.96018, -85.35617 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 119.8 ft (36.5 m) |
| Deck Width | 66.3 ft (20.2 m) |
| Deck Area | 751.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,590 (2021) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500142 |