Main Street over Cow Creek
Fair Condition66 years old394 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.01 Mi N Of Vine ST |
| Carries | Main Street |
| Crosses | Cow Creek |
| Coordinates | 40.96085, -85.37345 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 155.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 394 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500107 |