Second Street over Mcpherrens Ditch
Good Condition21 years old315 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.2 Mi W Of US 24 |
| Carries | Second Street |
| Crosses | Mcpherrens Ditch |
| Coordinates | 40.96235, -85.37246 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 94.5 ft (28.8 m) |
| Deck Area | 239.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 315 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500117 |