CR 900 North over Little Wabash River
Good Condition40 years old3,404 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.3 Mi E Of US 24 |
| Carries | CR 900 North |
| Crosses | Little Wabash River |
| Coordinates | 40.96052, -85.36556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 153.2 ft (46.7 m) |
| Max Span | 76.8 ft (23.4 m) |
| Deck Width | 66.3 ft (20.2 m) |
| Deck Area | 943.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,404 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500137 |