Puller AVE over Cow Creek
Poor Condition46 years old50 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.14 Mi N Of Vine ST |
| Carries | Puller AVE |
| Crosses | Cow Creek |
| Coordinates | 40.96256, -85.37794 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 62.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500143 |