Seminary Street over Mcpherrens Ditch
Good Condition33 years old315 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.5 Mi N Of Vine ST |
| Carries | Seminary Street |
| Crosses | Mcpherrens Ditch |
| Coordinates | 40.96498, -85.37525 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 134.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 315 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500106 |