Rye DR over Bacon Creek
Good Condition45 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 3.3w 2.0n Of Denmark |
| Carries | Rye DR |
| Crosses | Bacon Creek |
| Coordinates | 39.11819, -98.33986 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 284.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000530711704220 |