I-64 over Ky 3077 & Belvedere
Poor Condition54 years old83,121 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.85 Mi W Of I-65 |
| Carries | I-64 |
| Crosses | Ky 3077 & Belvedere |
| Coordinates | 38.25889, -85.75694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2744.8 ft (836.6 m) |
| Max Span | 147.6 ft (45 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 24010.4 sq m |
| Main Spans | 27 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 83,121 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00292N |