I-64 EB Off Ramp over US 31w WB & I-64 Ramp 4
Fair Condition51 years old58,404 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.2 Mi E Of US 150 |
| Carries | I-64 EB Off Ramp |
| Crosses | US 31w WB & I-64 Ramp 4 |
| Coordinates | 38.25806, -85.76556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 614.5 ft (187.3 m) |
| Max Span | 94.5 ft (28.8 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 1891.7 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58,404 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00302N |