I-64 over Parking Lots (7-13 St)
Poor Condition50 years old58,404 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.1 Mi E Of US 150 |
| Carries | I-64 |
| Crosses | Parking Lots (7-13 St) |
| Coordinates | 38.25944, -85.76639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 2610.2 ft (795.6 m) |
| Max Span | 149.9 ft (45.7 m) |
| Deck Width | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Area | 22595.0 sq m |
| Main Spans | 27 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58,404 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00293N |