I-64 WB On Ramp 1 over I-64 Ramp 4 & US 31w WB
Fair Condition51 years old58,404 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.20 Mi N Of US 31w |
| Carries | I-64 WB On Ramp 1 |
| Crosses | I-64 Ramp 4 & US 31w WB |
| Coordinates | 38.25889, -85.76556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 1209.6 ft (368.7 m) |
| Max Span | 105.6 ft (32.2 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 3723.9 sq m |
| Main Spans | 17 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58,404 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00300N |