I-64 EB On Ramp 2a over Trimarc & Parking
Good Condition51 years old83,121 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 150 Ft N Of US 31w |
| Carries | I-64 EB On Ramp 2a |
| Crosses | Trimarc & Parking |
| Coordinates | 38.25806, -85.76528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 318.9 ft (97.2 m) |
| Max Span | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 748.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 83,121 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00299N |