I-64 WB Off Ramp 4 over US 31w I-64 & Ramps
Fair Condition51 years old58,404 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.3 Mi W Of I-65 |
| Carries | I-64 WB Off Ramp 4 |
| Crosses | US 31w I-64 & Ramps |
| Coordinates | 38.25778, -85.76556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 1636.8 ft (498.9 m) |
| Max Span | 133.5 ft (40.7 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 5038.9 sq m |
| Main Spans | 20 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58,404 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00298N |