Ky 1931 over I-264
Fair Condition38 years old13,244 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.8 Mi S Of US 60a |
| Carries | Ky 1931 |
| Crosses | I-264 |
| Coordinates | 38.18611, -85.80111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 253.0 ft (77.1 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 85.3 ft (26 m) |
| Deck Area | 2004.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,244 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00413N |