I-264 EB On Ramp over P&l Railway
Fair Condition52 years old81,002 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.4 Mi W Of Ky 1865 |
| Carries | I-264 EB On Ramp |
| Crosses | P&l Railway |
| Coordinates | 38.18528, -85.80917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 294.0 ft (89.6 m) |
| Max Span | 119.8 ft (36.5 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 1137.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81,002 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00273N |