I-264 EB over I-264 WB On Ramp
Poor Condition52 years old81,002 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.1 Mi E Of US 31w |
| Carries | I-264 EB |
| Crosses | I-264 WB On Ramp |
| Coordinates | 38.18528, -85.81056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 148.6 ft (45.3 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 756.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81,002 (2020) |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00267N |