I-264 WB On Ramp over US 31w (dixie Hwy)
Fair Condition52 years old81,002 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.6 Mi W Of Ky 1865 |
| Carries | I-264 WB On Ramp |
| Crosses | US 31w (dixie Hwy) |
| Coordinates | 38.18611, -85.81222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 127.3 ft (38.8 m) |
| Max Span | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 349.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81,002 (2020) |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00272N |