I-264 EB over P&l Railway
Fair Condition52 years old40,501 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.4 Mi W Of Ky 1865 |
| Carries | I-264 EB |
| Crosses | P&l Railway |
| Coordinates | 38.18556, -85.80889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 83.3 ft (25.4 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 1114.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40,501 (2020) |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00263R |