I-264 WB Off-ramp over US 31w (dixie Hwy)
Fair Condition52 years old81,002 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.6 Mi W Of Ky 1865 |
| Carries | I-264 WB Off-ramp |
| Crosses | US 31w (dixie Hwy) |
| Coordinates | 38.18583, -85.81250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 127.0 ft (38.7 m) |
| Max Span | 122.4 ft (37.3 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 518.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81,002 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00274N |