US 25 over Little Eagle Creek
Fair Condition36 years old1,527 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .25 Mi S Of N-jct Ky 620 |
| Carries | US 25 |
| Crosses | Little Eagle Creek |
| Coordinates | 38.35528, -84.56389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.4 ft (17.5 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 189 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,527 (2022) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00111N |