I-75 over Ky 620 & Little Eagle Ck
Fair Condition33 years old22,755 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 1.2 Mi.s Jct Ky 32 (nbl) |
| Carries | I-75 |
| Crosses | Ky 620 & Little Eagle Ck |
| Coordinates | 38.36056, -84.56667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 203.4 ft (62 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Area | 1233.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,755 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00124R |