Ky-620 over Little Eagle Creek
Poor Condition53 years old204 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .9 Mi E Of Jct Ky 1636 |
| Carries | Ky-620 |
| Crosses | Little Eagle Creek |
| Coordinates | 38.36028, -84.59500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 142.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 204 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00085N |