Salem RD over Little Eagle Creek
Fair Condition38 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .9 Mi N Of Jct Ky 620 |
| Carries | Salem RD |
| Crosses | Little Eagle Creek |
| Coordinates | 38.37028, -84.60083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 96 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00063N |