I-75 South over US 25 & Eagle Creek
Fair Condition33 years old22,755 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 2 Mi. S Jct Ky 32 (sbl) |
| Carries | I-75 South |
| Crosses | US 25 & Eagle Creek |
| Coordinates | 38.34889, -84.56833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 321.2 ft (97.9 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 1879.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,755 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00123L |