Ky-227 over North Elkhorn Ck
Good Condition27 years old3,844 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .25 Mi. N Jct US 460 |
| Carries | Ky-227 |
| Crosses | North Elkhorn Ck |
| Coordinates | 38.21556, -84.60583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 172.9 ft (52.7 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 685.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,844 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00133N |