Ky 1143 South over North Elkhorn Creek
Good Condition11 years old9,417 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 1.8 Mile S. Of Ky 32 |
| Carries | Ky 1143 South |
| Crosses | North Elkhorn Creek |
| Coordinates | 38.21917, -84.59389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 531.8 ft (162.1 m) |
| Max Span | 139.1 ft (42.4 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 2123.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,417 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00150N |