Us-460 over Cane Run Creek
Fair Condition86 years old6,057 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .20 Mi West Of Jct Ky 227 |
| Carries | Us-460 |
| Crosses | Cane Run Creek |
| Coordinates | 38.21000, -84.61083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 157.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,057 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 105B00021N |