Skinnersburg RD over Lytles Fork
Fair Condition35 years old208 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 500w -jct Ky 620 |
| Carries | Skinnersburg RD |
| Crosses | Lytles Fork |
| Coordinates | 38.33583, -84.61389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 126 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 208 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00071N |