La0474 over Nashes Creek
Fair Condition70 years old1,105 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 4.28 Mi East Of La 191 |
| Carries | La0474 |
| Crosses | Nashes Creek |
| Coordinates | 31.44688, -93.51222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 322.1 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,105 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084301200103531 |