La0474 over Creek
Fair Condition70 years old1,105 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 3.37 Mi East Of La 191 |
| Carries | La0474 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 31.44306, -93.52671 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 106.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,105 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084301200104441 |