Md 32 WB over Is 95 Sbr
Fair Condition56 years old91,311 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.74 Miles North Of US 1 |
| Carries | Md 32 WB |
| Crosses | Is 95 Sbr |
| Coordinates | 39.15914, -76.82683 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 297.9 ft (90.8 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 1698.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 1972) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 91,311 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130069010 |