Is 95 NB over Md 32 Wbr
Fair Condition56 years old187,920 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.14 M S Of Guilford Road |
| Carries | Is 95 NB |
| Crosses | Md 32 Wbr |
| Coordinates | 39.15770, -76.82538 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 283.1 ft (86.3 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 124.0 ft (37.8 m) |
| Deck Area | 3262.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 187,920 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130068010 |