ST 30 WB Servce RD over Comb I 90 & Csx/mbta
Fair Condition62 years old100 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | .4 Mi W. Int 16 S14 B |
| Carries | ST 30 WB Servce RD |
| Crosses | Comb I 90 & Csx/mbta |
| Coordinates | 42.34673, -71.24186 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 187.0 ft (57 m) |
| Max Span | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Width | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Area | 872.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N120294QTDOTNBI |