ST 30 Comm AVE over Comb I 90 & Csx/mbta
Fair Condition62 years old10,862 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | .64 Km W. Int 16 S14 |
| Carries | ST 30 Comm AVE |
| Crosses | Comb I 90 & Csx/mbta |
| Coordinates | 42.34669, -71.24218 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 187.0 ft (57 m) |
| Max Span | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 923.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,862 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N120294QRDOTNBI |