HWY Auburn ST over Comb I 90 & Csx/mbta
Poor Condition62 years old9,181 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | .16 Km S. ST 30 |
| Carries | HWY Auburn ST |
| Crosses | Comb I 90 & Csx/mbta |
| Coordinates | 42.34620, -71.24677 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 2 (Critical) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 185.4 ft (56.5 m) |
| Max Span | 76.4 ft (23.3 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 1067.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,181 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 3 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N120304QQDOTNBI |