I 90 WB Ramp Off over Rr Mbta
Fair Condition62 years old8,500 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | At Int 16 S15 |
| Carries | I 90 WB Ramp Off |
| Crosses | Rr Mbta |
| Coordinates | 42.34746, -71.23523 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 218.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,500 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N120684QUDOTNBI |