I 90 WB Ramp Off over HWY Access RD
Good Condition62 years old7,371 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | At Int 16 S16a |
| Carries | I 90 WB Ramp Off |
| Crosses | HWY Access RD |
| Coordinates | 42.34818, -71.23501 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 41.3 ft (12.6 m) |
| Max Span | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 166.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,371 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N120744QVDOTNBI |