ST 8 A/hodgs Crss over Water S Br Hoosic River
Fair Condition60 years old12,414 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | 0.2 Mi E Of Jct W/ RTE 8 |
| Carries | ST 8 A/hodgs Crss |
| Crosses | Water S Br Hoosic River |
| Coordinates | 42.66517, -73.10391 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 475.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,414 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N140190BQDOTNBI |